m

 Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach

MEN       WOM      Kuratorium       WODIiP       CKE       OKE Wrocław       Gmina Świerczów       WSzPWN       WSiP       Polska

 

  Strona główna

  Aktualności

  Informacje o szkole

  Historia szkoły

  Pracownicy

  Dokumenty szkolne

  Przyjaciele szkoły

  Dla rodziców

  Dla ucznia

  Plan zajęć

  Galeria

 

     Napisz do nas

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Piątego listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. W tym dniu przypominamy bajki, oraz naszych ulubionych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę
o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. 

 

Szkoła Podstawowa w Bąkowicach po raz pierwszy włączyła się w obchody tego dnia, zamieniając się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, m.in. księżniczki, czarownicę, Czerwonego Kapturka, Sierotkę Marysię, króla, żabkę czy pirata. Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie. Spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania telegramu od Złej Czarownicy Bambarycy, która w swojej złośliwości wtargnęła w nocy do Królestwa Bajek i poprzekładała strony w książkach. Teraz postaci z bajek są zagubione i proszą o pomoc dzieci, bo źle im w nie swoich bajkach. Czarownica w telegramie zostawiła zadania do wykonania, aby przywrócić porządek w bajkach. Rozpoczęliśmy od zabawy ruchowej przy muzyce, podczas której, dzieci „zamieniały się” w wybrane postaci z bajek. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością tytułów bajek, tych znanych i mniej znanych, dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po przeczytaniu fragmentu książki, kończyły cytaty. Uczniowie wysłuchali również wiersza Jana Huszczy „Skarga książki”, a następnie sami opowiadali, na co skarży się książka i jak należy o nie dbać, nie zabrakło również listu i prośby od książki. Kolejną atrakcją była zabawa ruchowa „kto najlepiej wcieli się w rolę”, a na zakończenie wszyscy uczniowie brali udział w bajkowej zgadywance. To był niezwykle kolorowy dzień pełen śmiechu i słodkich nagród. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

Kochani rodzice – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”

 Renata Boduch

 

wstecz